Zamień samochód na rower!

Przez wiele lat rower był środkiem transportu dla prawie wszystkich, młodych i starszych, dopóki nie został zastąpiony przez samochód. Wraz z rozwojem miast problemem stał się transport: ruch uliczny, hałas, korki i zanieczyszczenie. Pedałowanie było wykluczone, a jazda samochodem była wprowadzona. W rezultacie rower był ograniczony do mniejszościowego środka transportu: dla osób bez pieniędzy, zwłaszcza tych troszczących się o środowisko lub motywowanych politycznie przeciwko pojazdom mechanicznym.


Ta wizja została jednak odwrócona w ostatnich latach i na całym świecie. Rower po raz kolejny staje się kluczowym środkiem transportu w naszych miastach.

W porównaniu z innymi formami transportu, pozytywne efekty zewnętrzne jazdy na rowerze przynoszą korzyści zarówno jednostce, jak i społeczności jako całości. Jest środkiem transformacyjnym dla lepszego społeczeństwa.

Zdrowy człowiek to zdrowe społeczeństwo.

Osoby, które zaczną jeździć na rowerze jako podstawowy środek transportu, odczują natychmiastową poprawę swojego zdrowia fizycznego, w tym wzmocnione mięśnie, krążenie krwi i stawy. Zmniejsza ryzyko wystąpienia udaru, wzmacnia plecy i pomaga uniknąć wypadnięcia dysku. Jest to również korzystne dla zdrowia psychicznego: mózg otrzymuje więcej tlenu, co ułatwia myślenie. Niedawne badania wykazały, że dzieci, które dojeżdżały do szkoły na rowerze, radziły sobie lepiej niż ci, którzy tego nie robili. Wykazano również, że osoby często jeżdżące na rowerze zmniejszają ryzyko chorób psychicznych i depresji dzięki zwiększonej produkcji naturalnych antydepresantów, takich jak endorfiny.

Kiedy mówimy o zdrowym społeczeństwie, mamy na myśli takie, które oddycha czystym powietrzem i jest wolne od zanieczyszczeń, które są tak powszechne w dużych miastach. Kiedyś zajmował się tym wyłącznie departament zdrowia środowiskowego, ale obecnie jest to poważny problem: każdego roku zanieczyszczenie zabija przedwcześnie 450 000 ludzi w Europie. Unia Europejska przygląda się tej sprawie i ma uprawnienia do karania samorządów lokalnych za łamanie jej standardów.

Unia Europejska przygląda się tej sprawie i ma uprawnienia do karania samorządów lokalnych za łamanie jej standardów.

Galano Valencia damski 
rower holenderski

Oszczędności dla Twojego portfela

Z ekonomicznego punktu widzenia rower był tradycyjnie najlepszym środkiem transportu, zaraz po chodzeniu. Początkowe wydatki inwestycyjne i konserwacyjne są znacznie tańsze niż w przypadku innych prywatnych środków transportu, a rower nie wymaga benzyny ani ubezpieczenia. Dlatego jest to najlepsza opcja dla osób o skromnych zasobach i bliskim zatrudnieniu. Tymczasem jest to preferowana forma podróżowania dla oszczędzających, którzy lubią inwestować pieniądze w rzeczy inne niż lokalny transport, takie jak wakacje, edukacja czy opieka społeczna.

Hiland Rower górski MTB z kołami szprychowymi 29″
1 924,54 zł

Licorne Bike Rower górski
Premium Strong 
1 600,30 zł

Hiland rower górski 26 cali
podwójne zawieszenie
1 950,39 zł

Na poziomie społecznym promowanie jazdy na rowerze – ułatwianie dostępu do niego poprzez dostępność publicznych programów rowerowych, ścieżek rowerowych lub kampanii na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego – oznacza oszczędności w wydatkach publicznych na choroby układu krążenia i oddechowego, które są powszechne w naszym społeczeństwie w wyniku złego jakość powietrza i zagrożenia sercowo-naczyniowe, takie jak tytoń, nadużywanie alkoholu, siedzący tryb życia i niezrównoważona dieta; innymi słowy, promuje podejście bardziej prewencyjne niż reaktywne. Innymi słowy, rower pomaga promować zdrowe wzorce życia, które są znacznie tańsze niż wydatki na odzyskanie doskonałego zdrowia po jego utracie. Właśnie zobaczyłem baner z napisem:

„System gospodarczy nie zachęca do korzystania z rowerów, ponieważ rowery mają potencjał zrewolucjonizowania systemu gospodarczego”.

Galano Valencia damski 
rower holenderski

To nie jest ani kwestia klasowa, ani decyzja polityczna

Rower nie łapie argumentu klasowego i akceptuje jednakowo każdego, kto na nim siedzi. To nie jest domena zamożnych czy najlepiej przystosowanych. Pod tym względem jest to najbardziej demokratyczny środek transportu.
Motocykl nie ma pojęcia o lewicowych ani prawicowych poglądach politycznych, jednak niektórzy politycy chcieliby wywiesić jego flagę i wykorzystać ją jako broń polityczną. Jednak rower jest polityczny w tym sensie, że zachęcając do jazdy, czynimy nasze miasta lepszymi miejscami do życia; są cichsze i bezpieczniejsze.

Sprawdź nasze rowery miejskie!

Galano Valencia damski
rower holenderski

1 543,89 zł

Probike 28-calowy
rower miejski

1 099,99 zł

ZÜNDAPP EBike
rower elektryczny
4 928,25 zł

Co mogą zrobić zwykli ludzie?

Wystarczy, że wskoczysz na swój rower i zainspirujesz innych do odkrywania radości z jazdy na rowerze, aby poruszyć każde miasto. Nie zniechęcaj się: wzniesień można ominąć inną trasą, alternatywą jest też rower elektryczny. Ruch uliczny nie jest taki zły, jak się wydaje, ponieważ większość kierowców docenia osoby, które wolą jeździć na rowerze; dopóki jesteś widoczny, jeździsz ze światłami i używasz sygnałów ręcznych, wszystko powinno być w porządku.
Skorzystaj ze wszystkiego, co ten środek transportu ma do zaoferowania.

ZÜNDAPP Z802 E Bike
rower trekkingowy

5 256,32 zł

ZÜNDAPP Z802 E Bike
rower trekkingowy 

5 407,31 zł

Fischer Trekking
E-Bike VIATOR
13 417,99 zł