Jak pozbyć się bólu kolan na dobre

Ból kolana jest częstą dolegliwością wśród rowerzystów, zwłaszcza tych, którzy spędzają długie godziny na rowerze. Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym kolarzem, czy początkującym, ból kolana może być poważną przeszkodą w Twojej rutynie rowerowej. Na szczęście istnieje kilka sposobów na pozbycie się bólu kolana na dobre i zatrzymanie się na rowerze.

Jazda na rowerze to sport o niewielkim wpływie, który jest łagodny dla stawów, dzięki czemu jest idealnym ćwiczeniem dla osób z bólem kolana. Jednak niewłaściwa technika jazdy na rowerze, nieodpowiednie dopasowanie roweru i nadużywanie mogą prowadzić do bólu kolana. Oto kilka wskazówek, które pomogą złagodzić ból kolana i zapobiec jego nawrotom.

Sprawdź dopasowanie swojego roweru


Pierwszym krokiem w zapobieganiu bólom kolan jest upewnienie się, że rower jest odpowiednio dopasowany. Źle dopasowany rower może nadmiernie obciążać kolana, prowadząc do bólu i dyskomfortu. Sprawdź, czy wysokość siodełka jest prawidłowa, czy siodło jest wypoziomowane, a kierownica znajduje się na właściwej wysokości.

Aby sprawdzić wysokość siodełka, usiądź na rowerze z pedałami ustawionymi na godzinie 6. Umieść piętę na pedale i pedałuj do tyłu. Noga powinna być całkowicie wyprostowana z lekkim zgięciem w kolanie. Jeśli twoje kolano jest zgięte o więcej niż 15 stopni, twoje siodło jest zbyt niskie, a jeśli twoja noga jest całkowicie wyciągnięta z piętą zdjętą z pedału, twoje siodło jest zbyt wysokie.

Hiland Rower górski MTB z kołami szprychowymi 29″
1 924,54 zł

Licorne Bike Rower górski
Premium Strong 
1 600,30 zł

Hiland rower górski 26 cali
podwójne zawieszenie
1 950,39 zł

Aby sprawdzić poziom siodła, umieść na nim poziomicę. Twoje siodło powinno być ustawione poziomo, bez przechyłu do przodu lub do tyłu.

Aby sprawdzić wysokość kierownicy, ustaw mostek w wygodnej pozycji, która umożliwia dosięgnięcie kierownicy bez nadwyrężania pleców lub szyi.

Rozgrzewka i rozciąganie


Przed rozpoczęciem jazdy na rowerze niezbędna jest rozgrzewka i rozciągnięcie mięśni. Właściwa rozgrzewka może zwiększyć przepływ krwi do mięśni i zmniejszyć ryzyko kontuzji. Zacznij od lekkich ćwiczeń kardio, takich jak jogging lub podskoki, aby przyspieszyć tętno.

Po rozgrzewce rozciągnij mięsień czworogłowy uda, ścięgna podkolanowe, łydki i pośladki. Napięte mięśnie mogą dodatkowo obciążać kolana, prowadząc do bólu i dyskomfortu. Przytrzymaj każdy odcinek przez 20 do 30 sekund i powtórz po obu stronach.

Zbuduj siłę


Budowanie siły w nogach może pomóc złagodzić ból kolana i zapobiec jego nawrotom. Włącz do swojego planu treningowego ćwiczenia siłowe, takie jak przysiady, wypady i wyciskanie nóg. Ćwiczenia te mogą pomóc wzmocnić mięśnie czworogłowe, ścięgna podkolanowe i pośladki, które są niezbędne podczas jazdy na rowerze.

Oprócz treningu siłowego włącz do swojej rutyny ćwiczenia o niskim wpływie, takie jak pływanie lub joga. Te ćwiczenia mogą pomóc poprawić elastyczność i zmniejszyć ryzyko kontuzji.

Stopniowo zwiększaj przebieg


Jeśli jesteś początkującym, ważne jest, aby stopniowo zwiększać przebieg, aby zapobiec bólowi kolana. Nadużywanie może powodować nadmierne obciążenie kolan, co prowadzi do bólu i dyskomfortu. Zacznij od krótkich przejażdżek i stopniowo zwiększaj przebieg o nie więcej niż 10% tygodniowo.

Jeśli jesteś doświadczonym kolarzem, nadal ważne jest, aby stopniowo zwiększać przebieg, zwłaszcza jeśli dochodzi do siebie po kontuzji. Słuchaj swojego ciała i rób dni odpoczynku, kiedy tego potrzebujesz.

Użyj właściwej techniki


Stosowanie właściwej techniki jazdy na rowerze może pomóc w zapobieganiu bólowi kolana. Trzymaj kolana w jednej linii ze stopami i unikaj wypychania kolan na zewnątrz. Podczas pedałowania utrzymuj rytm od 80 do 100 obrotów na minutę. Wysoka kadencja może zmniejszyć obciążenie kolan, podczas gdy niska kadencja może je zwiększyć.

Podczas wspinaczki zmień bieg na niższy, aby zmniejszyć obciążenie kolan. Unikaj stania na pedałach przez dłuższy czas, ponieważ może to spowodować nadmierne obciążenie kolan.

ZÜNDAPP Z802 E Bike
rower trekkingowy

5 256,32 zł

ZÜNDAPP Z802 E Bike
rower trekkingowy 

5 407,31 zł

Fischer Trekking
E-Bike VIATOR
13 417,99 zł