5 wskazówek, jak zapobiegać bólowi pleców

Jazda na rowerze to świetna forma ćwiczeń i transportu, ale może być również ciężka dla dolnej części pleców. Powtarzalny ruch podczas jazdy na rowerze może prowadzić do napięcia i dyskomfortu w mięśniach dolnej części pleców, co ostatecznie może prowadzić do bólu. Na szczęście istnieje kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby zapobiec bólowi dolnej części pleców podczas jazdy na rowerze. W tym artykule omówimy pięć wskazówek, które pomogą Ci uniknąć bólu dolnej części pleców podczas jazdy na rowerze.

1. Dopasuj swój rower


Jednym z najważniejszych czynników, które mogą wpływać na dolną część pleców podczas jazdy na rowerze, jest dopasowanie roweru. Jeśli rower nie jest odpowiednio dopasowany do ciała, może powodować niepotrzebne obciążenie mięśni dolnej części pleców. Kiedy siedzisz na rowerze, twoje biodra powinny być poziome, stopy powinny być płasko na pedałach, a kolana powinny być lekko ugięte w dolnej części skoku pedału. Jeśli Twój rower nie jest odpowiednio wyregulowany, rozważ skonsultowanie się z profesjonalnym monterem rowerów, aby upewnić się, że rower jest prawidłowo ustawiony dla Twojego ciała.

2. Zaangażuj swoje mięśnie rdzenia


Innym sposobem zapobiegania bólom dolnej części pleców podczas jazdy na rowerze jest zaangażowanie mięśni głębokich. Twoje mięśnie rdzenia, w tym mięśnie brzucha, mięśnie skośne i mięśnie dolnej części pleców, zapewniają stabilność i wsparcie kręgosłupa. Angażując mięśnie tułowia podczas jazdy na rowerze, możesz wesprzeć dolną część pleców i zmniejszyć obciążenie mięśni dolnej części pleców. Skoncentruj się na utrzymaniu zaangażowanych mięśni rdzenia podczas jazdy, zwłaszcza podczas wspinaczki lub sprintu.

Sprawdź nasze rowery wybrane dla Ciebie:

JLFSDB Rower górski
24/26-calowe

2 756,39 zł

Licorne Bike Guide Premium
rower górski

1 349,89 zł

Schwinn Fleet męski
rower górski opony 27,5
1 016,29 zł

3. Rozciąganie przed i po jeździe


Rozciąganie przed i po jeździe może również pomóc w zapobieganiu bólom w dole pleców. Napięcie w ścięgnach podkolanowych i zginaczach bioder może przyczyniać się do bólu w dolnej części pleców, więc rozciąganie tych mięśni może pomóc w utrzymaniu ich elastyczności i zmniejszeniu napięcia w dolnej części pleców. Spróbuj włączyć rozciąganie ścięgien podkolanowych, zginaczy bioder i mięśni dolnej części pleców do swojej rutyny przed i po jeździe.

4. Zmieniaj swoją pozycję podczas jazdy


Jazda na rowerze w tej samej pozycji przez dłuższy czas może obciążać mięśnie dolnej części pleców. Aby temu zapobiec, spróbuj zmieniać pozycję podczas jazdy. Możesz to zrobić, wstając i pedałując, przesuwając ciężar ciała do przodu lub do tyłu na siodełku lub zmieniając pozycję dłoni na kierownicy. Te niewielkie zmiany mogą pomóc zmniejszyć obciążenie mięśni dolnej części pleców i zapewnić wygodę podczas jazdy.

Sprawdź nasze rowery wybrane dla Ciebie:

ZÜNDAPP Z802 E Bike
rower trekkingowy

5 256,32 zł

ZÜNDAPP Z802 E Bike
rower trekkingowy 

5 407,31 zł

Fischer Trekking
E-Bike VIATOR
13 417,99 zł

5. Zbuduj siłę rdzenia i dolnej części pleców


Oprócz angażowania mięśni rdzenia podczas jazdy na rowerze, budowanie siły w mięśniach rdzenia i dolnej części pleców może również pomóc w zapobieganiu bólowi dolnej części pleców. Ćwiczenia takie jak deski, mosty i psy-ptaki mogą pomóc wzmocnić mięśnie tułowia, podczas gdy ćwiczenia takie jak wyprosty pleców i odwrotne przeprosty mogą pomóc wzmocnić mięśnie dolnej części pleców. Włączenie tych ćwiczeń do regularnego planu treningowego może pomóc poprawić wydajność jazdy na rowerze i zmniejszyć ryzyko bólu dolnej części pleców.