Jak Wybrać Rower Górski?

Kolarstwo górskie to niesamowita aktywność, która pozwala odkrywać wspaniałe tereny na świeżym powietrzu, jednocześnie ćwicząc i dobrze się bawiąc. Zanim jednak wyruszysz na szlaki, musisz najpierw znaleźć idealny rower. Wybór idealnego roweru górskiego może być trudny przy tak wielu alternatywach na rynku. W tym poście omówimy najważniejsze kwestie, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze roweru górskiego do swoich potrzeb.

Czym kierować się przy zakupie Roweru Górskiego?

Pierwszą rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę przy zakupie roweru górskiego, jest jego przeznaczenie. Planujesz jazdę cross country, trail, enduro lub downhill? Każdy styl kolarstwa górskiego wymaga innego rodzaju roweru, dlatego bardzo ważne jest, aby określić, jaki rodzaj jazdy będziesz uprawiać.

Najlepszy rower górski

Rowery cross country (XC) zostały stworzone z myślą o szybkości i wydajności na długich dystansach. Mają lekkie ramy, małe opony i przednie zawieszenie, które pochłania nierówności. Rowery terenowe są stworzone do podjazdów i zjazdów, z naciskiem na szybkość i zwinność. Mają większe opony, amortyzację o większym skoku niż rowery XC i luźniejszą konstrukcję zapewniającą lepszą kontrolę.

Sprawdź rowery górskie które wybraliśmy dla Ciebie!

Hiland Rower górski MTB z kołami szprychowymi 29″
1 924,54 zł

Licorne Bike Rower górski
Premium Strong 
1 600,30 zł

Hiland rower górski 26 cali
podwójne zawieszenie
1 950,39 zł

Rowery enduro są przeznaczone do trudnego terenu i długich zjazdów. Mają pełne zawieszenie, większy skok, luźną geometrię i szersze opony dla lepszej przyczepności. Rowery zjazdowe są specjalnie opracowane do wyścigów zjazdowych i jazdy konnej. Mają najdłuższy skok, najluźniejszą geometrię i największe opony zapewniające optymalną przyczepność i stabilność.

Najlepszy rower górski

Jaka rama do roweru górskiego?

Materiał ramy górskiego jest ważny przy określaniu jego masy, trwałości i ogólnych osiągów. Aluminium, włókno węglowe i stal to trzy najpopularniejsze materiały stosowane w ramach rowerów górskich.

Ze względu na niewielką wagę i niski koszt aluminium jest najczęściej stosowanym materiałem do ram rowerów górskich. To doskonały wybór dla nowych rowerzystów lub osób z ograniczonym budżetem. Ramy z włókna węglowego są lżejsze i mocniejsze niż ramy aluminiowe, ale są droższe. Są doskonałym wyborem dla doświadczonych jeźdźców poszukujących najlepszych dostępnych osiągów. Ramy stalowe są cięższe niż ramy aluminiowe lub karbonowe, ale zapewniają płynniejszą jazdę. To doskonały wybór dla rowerzystów ceniących sobie wygodę.

Sprawdź rowery górskie które wybraliśmy dla Ciebie!

JLFSDB Rower górski
24/26-calowe

2 756,39 zł

Licorne Bike Guide Premium
rower górski

1 349,89 zł

Schwinn Fleet męski
rower górski opony 27,5
1 016,29 zł

A Co z zawieszeniem?

Dostępne są rowery górskie z przednim zawieszeniem (hardtail) lub z pełnym zawieszeniem. Motocykle typu hardtail mają zawieszenie tylko przedniego widelca, ale motocykle z pełnym zawieszeniem mają zawieszenie zarówno przedniego widelca, jak i tylnego amortyzatora.
Rowery z pełnym zawieszeniem są cięższe i droższe niż rowery typu hardtail, ale zapewniają większy komfort i kontrolę w trudnym terenie. Chociaż rowery typu hardtail są lżejsze, tańsze i wymagają mniej konserwacji niż rowery z pełnym zawieszeniem, oferują mniejszy komfort i kontrolę w trudnym terenie.

Wybór rozmiaru kół

Rowery górskie są dostępne z trzema różnymi rozmiarami kół: 26-calowymi, 27,5-calowymi i 29-calowymi. Wybrany rozmiar zależy od Twojego stylu jazdy i preferencji.
Zwykły rozmiar rowerów górskich to 26-calowe koła, które zapewniają wyjątkowe przyspieszenie i zwinność. Koła 27,5-calowe łączą zwinność kół 26-calowych z szybkością kół 29-calowych. 29-calowe koła są najszybsze i mogą z łatwością pokonywać przeszkody, ale są mniej zwrotne.

Hamulce

Rowery górskie mają dwa rodzaje hamulców: hamulce szczękowe i hamulce tarczowe. Aby spowolnić rower, hamulce szczękowe wykorzystują klocki, które naciskają na obręcze kół, podczas gdy hamulce tarczowe wykorzystują klocki, które utrzymują tarczę połączoną z piastą koła.
Hamulce tarczowe przewyższają hamulce szczękowe pod względem siły hamowania i skuteczności w mokrych lub błotnistych sytuacjach. Ponadto są droższe i wymagają więcej konserwacji niż hamulce szczękowe. Hamulce szczękowe są lżejsze i tańsze niż hamulce tarczowe, jednak gorzej radzą sobie w mokrych lub błotnistych warunkach.

Sprawdź rowery górskie które wybraliśmy dla Ciebie!

ESKUTE E-Bike E
rower górski
7 999,99 zł

Licorne Bike Effect Premium
rower górski

1 743,62 zł

Licorne Bike Effect Premium
rower górski

1 743,62 zł

Jazda na rowerze górskim to wspaniała okazja, aby wyjść na zewnątrz i docenić naturalne piękno otoczenia. Niezależnie od tego, czy jesteś nowicjuszem, czy doświadczonym jeźdźcem, zawsze znajdziesz nową przeszkodę lub teren do odkrycia. Tak więc, jeśli szukasz nowej przygody, a także sposobu na zachowanie aktywności, rower górski może być dokładnie tym, czego szukasz.