8 najlepszych sposobów na poprawę umiejętności jazdy na rowerze górskim

Te 8 wskazówek poprawi Twoje umiejętności jazdy na rowerze górskim i sprawi, że staniesz się bardziej wszechstronnym jeźdźcem terenowym, który poradzi sobie w każdym terenie.

Aby odnieść sukces jako kolarz górski, nie wystarczy mieć tylko prędkość i kondycję. Musisz także posiadać pewien poziom technicznych umiejętności jazdy i umiejętności obsługi roweru. Pokonywanie szybkich odcinków technicznych, pokonywanie stromych serpentyn oraz pokonywanie korzeni i skał to elementy niemal każdej jazdy terenowej. W ten sam sposób, w jaki trenujesz, aby uzyskać lepszą kondycję aerobową, możesz również pracować nad doskonaleniem swoich umiejętności prowadzenia, aby stać się bardziej wszechstronnym jeźdźcem. Zintegruj te 10 rzeczy ze swoją jazdą, aby poprawić swoje umiejętności jazdy na rowerze górskim i stać się bardziej wszechstronnym sportowcem MTB.

1. Upewnij się, że Twój rower jest odpowiednio ustawiony


Skorzystaj z osiągnięć technologii MTB, takich jak regulowane sztyce, regulowane zawieszenie, nowoczesna geometria na szlaki, oferta opon, osie przelotowe, hamulce i wiele więcej. Kiedy Twój rower pasuje do Ciebie i masz części, które poradzą sobie w każdym terenie, będziesz czuć się pewniej i wygodniej niezależnie od tego, co czeka Cię na szlaku.

2. Wybierz odpowiednich partnerów do jazdy


Jeśli Twoim celem jest rozwój jako kolarz, spędzaj czas z ludźmi, z którymi czujesz się komfortowo. Twoja grupa powinna zarówno popychać cię do bycia lepszym, jak i wspierać twój rozwój jako sportowca. Nie powinieneś czuć się zakłopotany próbowaniem nowych rzeczy ani presją, by zbyt szybko przekroczyć swój poziom umiejętności. Dobra grupa przyjaciół znacznie pomaga ci stać się lepszym jeźdźcem.

1. Jeśli nie możesz przejechać jakiegoś odcinka szlaku, próbuj dalej!

Nie bój się zatrzymać i „przejrzeć” strefę techniczną podczas jazdy. Może to stromy zjazd, kamienista wspinaczka lub ciasny zakręt, który ciągle cię odrzuca. Przeanalizuj sekcję i pracuj nad wyborem linii i próbowaniem nowych pozycji na rowerze, aż go „oczyścisz”. Jedynym sposobem na poprawę jest jazda poza strefą komfortu.

2. Nie zapomnij o podjazdach!


Najczęściej, gdy myślimy o technicznej jeździe po szlaku, wyobrażamy sobie jazdę w dół. Jednak równie ważne jest, aby być kompetentnym na stromych i trudnych podjazdach, jak podczas zjazdów. Pozycja ciała, zmiana przełożeń i efektywność pedałowania są kluczowe dla tego typu podjazdów. Utrzymanie neutralnej pozycji na rowerze oraz płynne i mocne pedałowanie często prowadzi na szczyt większości kamienistych lub usianych korzeniami podjazdów.

JLFSDB Rower górski
24/26-calowe

2 756,39 zł

Licorne Bike Guide Premium
rower górski

1 349,89 zł

Schwinn Fleet męski
rower górski opony 27,5
1 016,29 zł

3. Naucz się wygodnie siedzieć w siodełku


Niezależnie od tego, czy przenosisz ciężar ciała na strome zjazdy, biegniesz sprintem, czy podnosisz rower ze skały — kolarze górscy spędzają dużo czasu poza siodełkiem. Usiądź wygodnie w tej pozycji i naucz się prawidłowo ustawiać swoje ciało w stosunku do roweru. Celem jest przeniesienie ciężaru na pedały i utrzymanie lekkości na kierownicy.

4. wydajność klucz do dobrej jazdy


Im wydajniej i płynniej wchodzisz i wychodzisz z siodła, tym lepiej poradzisz sobie w technicznym terenie. Możesz udoskonalić swoją kadencję podczas treningu za pomocą ćwiczeń na jednej nodze i dedykowanej pracy z kadencją podczas treningów tempowych. Skoncentruj się również na płynnych przejściach z siodełka i z siodełka oraz płynnym naciskaniu pedałów, gdy zmienia się teren.

5. Poczuj się komfortowo w powietrzu


Często przejażdżki terenowe obejmują spadki kamieni, występy skalne, skoki i inne elementy, które mogą odrywać opony od ziemi. Nie musisz czuć się komfortowo latając w powietrzu, ale powinieneś być pewny obsługi mniejszych funkcji. Zacznij od małego i idź w górę. Pracuj nad oderwaniem przedniego koła od podłoża i utrzymaniem prędkości podczas lądowania. To zwykle nie jest takie straszne, jak się wydaje!

Sprawdź nasze rowery wybrane dla Ciebie:

Hiland Rower górski MTB z kołami szprychowymi 29″
1 924,54 zł

Licorne Bike Rower górski
Premium Strong 
1 600,30 zł

Hiland rower górski 26 cali
podwójne zawieszenie
1 950,39 zł

6. wybierz Prostszą drogę


Pracuj nad wybieraniem najczystszych i najbardziej wydajnych linek w trudnym terenie. Często najlepsza linia niekoniecznie jest najtrudniejsza lub najtrudniejsza. Przenoszenie prędkości przez wymagające sekcje jest ważniejsze niż wykonywanie trudnych manewrów, aby się przez nie przedostać. Jedź czysto, aby uzyskać najlepsze wyniki.

7. Nie zapomnij o treningu siłowym


Kolarstwo górskie jest fizyczne i wymaga zaangażowania znacznie większej liczby mięśni niż tylko nóg. Mocna górna część ciała i rdzeń są kluczowe, zwłaszcza gdy szlaki stają się bardziej wymagające. Skoncentruj się na mocnym uchwycie, ramionach, ramionach i tułowiu, aby bezpiecznie przejść przez trudne szlaki.

8. Opracuj prawidłową technikę hamowania


Celem jest „wciskanie” hamulców przed wjechaniem w ciasne zakręty lub podczas długich zjazdów. Nie chcesz blokować hamulców i ciągnąć tylnym kołem przez każdy zakręt lub zjeżdżać ze wzniesienia. Nie zapomnij również o przednim hamulcu. Często występuje tendencja do używania wyłącznie tylnego hamulca, ale przedni hamulec zapewnia doskonałą kontrolę i siłę hamowania, jeśli jest używany prawidłowo. Hamulce nowoczesnych rowerów górskich mają ogromną modulację i możliwość regulacji. Wiedz, jak z nich korzystać, a staną się Twoim najlepszym sprzymierzeńcem.

Kolarstwo górskie to dynamiczny amatorski sport wymagający szybkości, finezji i sprawności. Często w pogoni za szybkością i kondycją tracimy z oczu finezję i zapominamy o doskonaleniu naszych umiejętności obsługi. Pewna jazda w technicznym terenie nie tylko sprawi, że staniesz się lepszym kierowcą, ale także zwiększy Twoje wrażenia z jazdy na rowerze i będziesz się dobrze bawić bez względu na trasę, na której się znajdujesz. Stosując się do tych 8 wskazówek, aby poprawić swoje umiejętności jazdy na rowerze górskim, staniesz się silniejszym i bardziej pewnym siebie rowerzystą — niezależnie od tego, co czeka Cię na szlaku.

Sprawdź nasze rowery wybrane dla Ciebie:

ESKUTE E-Bike E
rower górski
7 999,99 zł

Licorne Bike Effect Premium
rower górski

1 743,62 zł

Licorne Bike Effect Premium
rower górski

1 743,62 zł